muntliga källor

Tack, alla som hjälpt mig genom åren med berättelser, bilder och annat material - utöver denna hemsida så har det blivit en hel del föreläsningar och artiklar, två utställningar på länsmuseet, en återträff på ungdomsgården Birkagården, en popgala på Folkets Hus och nu senast en bok om popmusik på 60-talet - men först och främst - ett rockarkiv, som förvaras på Jönköpings läns folkrörelsearkiv. Så som sagt, tack! 

Agneta Blomquist
Alf Ekström
Alf Hallenborg, Södertälje
Alva Möllerström (1922-2017)
Anders Björk
Anders Faxe, Västerås
Anders Fransson
Anders Fransson, Bankeryd
Anders Hegethorn, Nässjö
Anders Helmersson
Anders Isaksson
Anders Lagström
Anders Lallerman (fd Johansson), Aneby
Anders Norén, Hjo
Anders Norgren (1944-2016)
Anders Persson, Landsbro
Anders Åborg, Stockholm
Anette Ekfeldt, Lekeryd
Anita Stalin, Djursholm
Ann Jansson, Skillingaryd
Ann-Christine Bengtsson
Anna-Britt Lidén, Anneberg
Annica Albertsson
Annika Pettersson
Arne Johansson (I)
Arne Johansson (II)
Arne Karlsson
Arne Klingberg
-

Barbro Dahlander
Barbro Hult
Bengt Adolfson
Bengt Johansson
Bengt "Bella" Linnarsson, Eskilstuna
Bengt Starck (1914-2015)
Bengt Tärnhamn (fd Johansson), Stockholm
Bengt "Jocke" Weidman (1936-2013)
Bengt Åberg
Bengt-Olof Holmstrand
Bengt-Åke Skavhellen
Benny Brogren
Bernt Agertz, Eksjö
Bernt Enghardt, Dalum
Bertil Johansson
Birger Hober (1937-2009)
Birgit "Biggan" Andersson
Birgitta Gunnarsson, Skärhamn
Birgitta Nilsson
Björn Hildingsson
Björn Johansson Elmervik
Bo Andell, Bankeryd
Bo Arvidsson, Bankeryd
Bo Clarin
Bo Rappner
Bodil Mårtensson
Boo Kinntorph, Mölndal
Bosse Andersson
Bosse Svahn
Bonita Nordahl, Helsingborg
Britt Engqvist
Bruno Edberg
-

Carina Ljungberg
Carita Borlid
Carl R Öhman
Carl-Axel Ringsparr (+)
Carl-Olov "Charlie" Eriksson, Uppsala
Carola Lundström, Saltsjö-Boo
Charlie Heinpalu
Charlie Liljenvall, Skillingaryd
Christer Ekström
Christer Möller
Christer Olsson
Christer Öjring, Norrköping
Christina Bäverholt, Bankeryd
Christina Hildingsson
Cizzy Söderberg (+)
Claes Hernegård
Claes Lindkvist, Lerberget
Claes Ribendahl
Claes-Eric Rahm, Bankeryd
Claes-Olof Lindqvist
Conny Axelson
Conny Jansson, Skillingaryd
Conny "Rich" Sandberg (1920-2014)
-

Edward "Edde" Nilsson (1951-2011)
Elisabeth Östberg
Ella Fredriksson
Else-Marie Bengtsson
Erik Runemo
Erik Winblad
Esse Yhlén, Nässjö
Eva Ax
Eva Sandegren, Gränna
Eva Starck
Eva Sterner
Evan Ljunggren, Eksjö
-

Frederik Sjöberg, Växjö
-

Georg "Jojje" Wadenius, Stockholm
Gerd Lamberth, Motala
Gisela Testman, Bankeryd
Glenn Johansson, Skillingaryd
Greger Mattsson, Västra Frölunda
Gun Merkert
Gunilla Johansson
Gunlög Ingolf
Gunnar Andersson
Gunnar Dahl, Thailand
Gunnar Söderström
Gunnar Thelander (fd Pettersson)
Gunnar Winald, Haverdal
Göran Blom, Bruzaholm
Göran Fransson
Göran Hallqvist
Göran "Pyllan" Holmqvist, Spanien
Göran Johannesson
Göran Lantz
Göran Lindberg, Nora
Göran "Limpus" Lindman (+)
Göran Nilsson
Göran Sandstedt
-

Hans Alf
Hans Bäckström, Ängelholm
Hans Edberg
Hans Gidemar (1949-2010)
Hans Klasson
Hans Nilsson, Ljungby
Hans-Olof Görebrandt
Harald Möllerström, Borghamn
Hazze Fredeby, Bankeryd
Helene Wendel
Henric Grännö
Henrik Johansson
Henrik Salander
Håkan Falk
Håkan Malm, Tibro
Håkan "Palle" Paulsson
-

Inge Fridén
Ingegerd Karlsson
Ingemar "Nutte" Henriksson
Ingemar Kjellberg, Habo
Ingemar Sjöberg
Inger Fredriksson
Ingmar Nordström, Växjö
Ingvar Ek
Ingvor Pettersson
Ismet "Krylla" Bitici
-

Jan "Abba" Asp
Jan Damgaard, Reftele
Jan Holmqvist
Jan "Tjonta" Karlsson
Jan Lindholm, Odensbacken
Jan Lindqvist, Skillingaryd
Jan Lindsgård
Jan Nyander, Helsingborg
Jan Starck
Jan-Anders Svensson
Jan-Eric Steen, Habo
Jan-Erik Ejenstam
Jan-Åke Sundbring
Janne Ekelund (1945-2017)
Janne Samuelsson, Lund
Janåke Elmquist (1946-2016)
Jea Jonsson, Ystad
Jenning Karlsson (+)
Jocke Sundberg, Hagfors
Johan Bomberg
Johan Holmlund
Johan Karlsson
Johan Lundgren
John Watson, Falköping
Jonas Isaksson
Jonny Sandberg, Gränna
Jörgen Steen, Bankeryd
-

Kai Rehn, Gränna
Karl Östvall, Lund
Kennert Allard
Kenneth Dahlgren, Delsbo
Kenneth Frödeland (fd Ahoniemi), Göteborg
Kenneth Holm
Kenneth Åhlin
Kenny Håkansson
Kent Andersson
Kent Emanuelsson (1952-2008)
Kent Pettersson
Kerstin Ericsson
Kia Berg-Eneskjöld, Sandhem
Kjell Dahlander
Kjell Ekelund
Krister Sjökvist
Kurt Jagborn
-

Lars Almberger
Lars Fleur
Lars Geijpel, Uppsala
Lars Hoffner, Örebro
Lars Löfling (fd Olofsson)
Lars O Fältskog
Lars Palmqvist
Lars Persson
Lars Starck
Lars-Göran "Lalle" Elm
Lars-Göran Åkerberg
Lars-Olof Häll
Lasse Eklöf
Lasse Halldén
Lasse Wellander, Bålsta
Leif Carlsson, Växjö
Leif Gyllander, Vallentuna
Leif Johansson, Bankeryd
Leif Karlsson, Stockholm
Leif Lindeblad
Leif Ljung
Leif Mårdström
Leif Nersäter
Leif R Gustafson, Norrköping
Leif Rappner, Vetlanda
Leif Österlund
Lena Clarin
Lena Edler
Lena Edman (fd Ingvarsson), Taberg
Lennart "Lelle" Bodarve, Hova
Lennart Ekström
Lennart Håkansson
Lennart Jansson
Lennart Johansson
Lennart Lööw
Lennart Ring, Tranås
Lennart Wass
Lennart Wrigholm, Skövde
Lennart Östvall, Oskarström
Lotta Sjöberg, Malmö
Lucas Söderberg
-

Magnus Blomdahl (+)
Magnus Grehn, Tranås
Magnus Heidenborn
Magnus Widell, Habo
Majgull Axelsson (fd Andersson), Lidingö
Margareta "Lotta" Fransson, Bankeryd
Margus Lokko
Maria Ridderberg
Marianne Stalin (+)
Marika Andersson
Martin Lundström, Frankrike
Mats Andersson, Mölndal
Mats Barkström
Mats Danielsson
Mats Gidemar
Mats Hallenborg
Mats Jarl, Lerdala
Mats Werning, Hovslätt
Mats-Åke Andersson
Matts Dahlkqist, Uppsala
Maud Bernkrans
May Wismén
Mikael Svenningsson
Mona Ryberg, Habo
Monica Christensson (fd Bolander)
Monica Lagerström, Stockholm
Morgan Gunnar
Målle Lindberg
 

Nils "Gollan" Möller
Nils Åstrand, Bankeryd
-

Olle Assarsson, Norrahammar
Olle Lundin, Stockholm
Olle Nauman
Olle Nilsson
Owe Sjölander, Lund
Owe Wigardt (+)
 

Patricia Svensson
Pelle Brandt (1948-2014)
Per Blomkvist
Per Ekström
Per-Anders Nööjd
Per-Olof Bergström
Per-Olof Östhed
Peps Persson, Vittsjö
Peter Albertsson
Peter Hallingbäck
Peter "Petta" Jacobsson
Peter Persson, Eksjö
Peter Rosenqvist, Bankeryd
Peter Svensson
Peter Wremer, Mullsjö
Peter Åkesson, Tranås
Putte (Nils-Gunnar) Merkert (1951-2013)
Pär Grännö
-

Ragnar Järhult
Richard Borg, Falun
Robert Krantz
Robert Lago
Roger "Lunkan" Lundqvist (1943-2013)
Roger Sundström, Eksjö
Roland Lind, Mullsjö
Roland "Svante" Svensson, Torshälla
Rolf Alkhagen
Rolf Antonsson
Rolf Ekström (+)
Rolf Hallin (1931-2015)
Rolf Magnusson, Söderåkra
Rolf Östvall
Ron Wood, England
Ronald Blomqvist, Taberg
Ronald Johansson, Varberg
Rozita Edfeldt
Rune Andersson
Rune Liedström, Göteborg
Ryno Svensson
 

Siewert Andersson, Hjo
Sigurd Jarl
Staffan Hagberg
Staffan Jansson
Staffan Pantzar
Staffan "Abbe" Schön
Stefan Valfridsson
Stephan Möller
Stig Hansson (+)
Stig Ljung, Trelleborg
Stigbjörn Persson, Timmele
Sture Abrahamsson, Ulricehamn
Sune Johansson, Sävsjö
Svante Karlsson, Göteborg
Svante Malmqvist
Sven-Eric Björck, Tranås
Sven-Eric Holmgren
Svenne Hedlund, Sävsjö
Sverker Östberg
Sverre Broström
Sören Franceen, Uppsala
Sören Nilsson, Bankeryd
 

Thomas Andersson
Thomas Forsberg
Thomas Larsson
Thomas Romedahl (+)
Thomas Starck, Spanien
Thomas Wallin (+)
Thorbjörn Abrahamsson
Thorsten Gustafsson, Bankeryd
Tomas Montelius, Kvidinge
Tommie Johansson, Stockholm
Tommy Frank
Tommy Fransson
Tommy Johansson
Tommy Möller, Mullsjö
Tommy Sörensen, Värnamo
Tony Franzén
Torbjörn Berlstedt, Habo
Torbjörn Hallman (1952-2016)
Tord Bromander
Totte Ljunggren, Hyltebruk
Tove Åstrand, Bankeryd
-

Ulf Dimberg, Uppsala
Ulf Henningsson, Mariestad
Ulf Svensson, Bondstorp
Ulla Dahlqvist
Urban "Ubbe" Björling
Urban Lindström
 

Wille Wendt, Stockholm
 

Yvonne Klingberg
Yvonne Schaloske, Göteborg
Yvonne Svensson
Yvonne Teiffel
 

Åke Berglund, Bankeryd
Åke Randestad, Örebro
Åke Sjögren, Nässjö
 

Örjan Almqvist